Unit Rates

Included is a foldable on unit rate. Students will determine the unit price of six food items. These items are used to make a cheeseburger. Students will add up the six unit prices to determine the cost of a cheeseburger. Students will need scissors and glue to complete the foldable (colored pencils or crayons is optional).

Total Pages: 3 (5 including answer key)
Answer Key: Included
Document File: PDF


Related Items